Za překročení maximální rychlosti si sáhneme hlouběji do kapsy. A nejen to. Pokuty se budou zvyšovat u spousty dalších přestupků. Vláda totiž schválila začátkem roku novelu zákona o silničním provozu, která mimo jiné přináší poměrně výraznou úpravu ceníku pokut.

Například řidiči, který se rozhodne sednout za volant pod vlivem alkoholu, bude nově hrozit pokuta až 25 000,- Kč namísto dosavadních 20 000,- Kč. Za situace, kdy by se odmítl podrobit dechové zkoušce, může pokuta dosáhnout místo 50 000,- až na 75 000,- Kč.

Za překročení povolené rychlosti o 40 km/h v obci nebo o 50 km/h mimo obec by mohla řidiči hrozit pokuta až 25 000,- Kč, což je 2,5násobkem aktuální výše pokuty. U mírnějšího překročení povolené rychlosti by zvýšení pokuty bylo dvojnásobné.

Kromě nového ceníku pokut přichází novela s docela zajímavou novinkou tzv. řidičáku na zkoušku, kdy by osoba, která dovršila 17 let mohla dostat řidičský průkaz skupiny B, přičemž by pak do 18 let mohla řídit pouze pod dohledem svého zapsaného mentora.

Ale pozor, i na mentora úprava klade požadavky, za jejichž porušení může náležitě zaplatit. Mentor má povinnost sedět na sedadle vedle řidiče a sledovat situaci, za porušení mu hrozí pokuta až 10 000,- Kč. Mentorovi, který doprovází řidiče, potom co sám požil alkohol, by hrozila pokuta až 25 000,- Kč.

Novela momentálně prochází legislativním procesem, koncem února návrh prošel prvním čtením v poslanecké sněmovně. Souhlasili byste v současné ekonomické situaci se zvýšením pokut? Co dalšího by mohla přinést novela zákona o silničním provozu si povíme příště.

Potřebujete poradit?
Neváhejte nás kontaktovat.

JUDr. Tomáš Panáček
www.iadvokacie.cz 

Translate»